Türkiye’de Kaza Yapanlara Uyarı

Avukat Müsenna Koç Türkiye’de kaza yapan vatandaşlarımıza, kaza sonrası yapılacak işlemler ve hakları konusunda açıklamalarda bulundu. Vatandaşlarımızı uyardı.

Biz sorduk Avukat Müsenna Koç, Post okurları için cevapladı.

Vatandaşlarımız Türkiye’de trafik kaza yaptıklarında kısaca hakları nelerdir?

Türkiye’ye gelip kendine ait veya kiralık araç ile trafik kazası yapan ya da kazaya karışan vatandaşlarımızın bu kazalar sebebiyle hukuki ve cezai sorumlulukları doğduğu gibi aynı anda bir kısım hakları da mevcuttur.

Bunlar;

Aracın tamiratının (parça ve işçilik olarak) yaptırılması,

Aracın kaza sebebiyle uğradığı değer kaybının ve ayrıca aracın tamirde kalacağı süre için ikame araç veya ücretinin talep edilmesi,

Kiralık araç firmasının araçla ilgili hasar ve gelirden mahrum kalma talebinde bulunması,

Kazada kusursuz olan karşı taraf araç ve sürücüsünün çeşitli taleplerde bulunması şeklindedir.

 

Türkiye’de trafik kazası yapanlar ilk aşamada nelere dikkat etmeliler?

Trafik kazası meydana geldiğinde dikkat edilecek ilk husus şudur: Eğer kazada ölüm ve yaralama olmayıp kazaya karışan araçlar içinde kamu (devlet) aracı da yoksa kaza tutanağının kazaya karışan sürücüler tarafından tutulması mümkündür.

Bu tutanağın alt tarafındaki olayın meydana geliş şekli hakkında taraflar kendi beyan ve görüşlerini ayrı ayrı yazabilirler. Bu sebeple tarafların tutanağa aynı beyanı yazma veya aynı beyanı imzalama zorunluluğu yoktur.

Bununla birlikte kaza yerinde gerekli emniyet tedbirlerinin alınmasını takiben kazaya karışan araçların ve kaza mahallinin fotoğraflarını birkaç açıdan, araçların hasarlanan halini de net olarak gösterir şekilde çekmek gerekmektedir.

Son olarak kazaya karışan araçların ruhsatları, sürücülerin sürücü belgeleri, araçların zorunlu ve kasko sigorta poliçelerinin de fotokopilerini almak, bu mümkün değilse resimlerini çekmek gerekmektedir.

Hasarlı araçlarının tamiratını nerede yaptırabilirler?

Kaza sonrasında aracınızın tamiratını (var ise kendi aracınızın sigortasının) Türkiye’deki anlaşmalı olduğu bir serviste yaptırabileceğiniz gibi; aracı yurt dışındaki   (kendi ikamet ettiğiniz ülkedeki) bir serviste de yaptırabilirsiniz.

 

Kaza yapanlar hangi masraflarını geri alabilirler? Araçlarındaki tamir ve bakım masrafları yanında değer kayıplarını da tahsil edebilirler mi?

Türkiye’de ya da bulunduğunuz ülkede yaptırdığınız tamirat sonrasında alacağınız (araçtaki hasarı, zararı, değer kaybını, araç tamir süresini ve bu aracın emsal kiralama / ikame bedelini gösterir, aracın hasarlı / tamir edilmiş haldeki ve hasarlı parçalarının fotoğrafları ile birlikte yer verilen) eksper raporu ile karşı tarafın araç sürücüsü, araç (işleteni) maliki, araç zorunlu ve kasko sigortasını yapan şirketten (kusurları oranında) talep / tahsil edebilirsiniz.

 

Ölümlü ve yaralamalı kazalarda bunlara ilave ek haklar var mı?

Tüm bunlara ilave olarak eğer kazada ölüm ve yaralama da gerçekleşmişse; sürekli bakım, geçici iş göremezlik, destekten yoksun kalma gibi maddi ve ayrıca manevi tazminatın talebi de mümkündür.

 

Son olarak Post okurları için neler söylemek istersiniz?

Yukarda değinilen tüm hak ve taleplerinizin karşı tarafın araç sürücüsü, araç (işleteni) maliki, araç zorunlu ve kasko sigortasını yapan şirketlerden arabuluculuk, tahkim, dava ve icra takibi yolu ile tazmin / tahsili ile; miras, gayrimenkul ve kira konuları da dâhil olmak üzere, 30 yıllık tecrübemizle İstanbul merkezi olmak üzere ülkemizin tamamına yakınındaki anlaşmalı avukatlık büro ve ofislerimiz aracılığı ile hizmet vermekte ve her zaman vatandaşlarımızın yanlarında olduğumuzu ifade temek istiyorum.

 

İzine gidecek bütün vatandaşlarımıza izin yolunda ve güzel yurdumuz Türkiye’mizde, iyi ve kazasız tatiller diliyorum.

 

 

Bu gönderiyi paylaş